ISO 27031 Bilişim Sektöründe İş Sürekliliği için IT Sürekliliği Standartı

31 Ara

ISO 27031,  özellikle Bilişim şirketlerinin iş sürekliliği süreçlerindeki IT sürekliliği işlerinin standartını belirleyen bir rehber. Temel Mantığı yandaki deming döngüsüne kurulu olan standart planlamayı, uygulamayı, kontrol etmeyi ve sonuçlara göre aksiyon almayı hedefler.

 

 

 

Standart’ın en önemli ve en kritik özelliği ITIL süreçlerindeki IT içerisindeki operasyonel işlerin IT sürekliliği ile nasıl ilişkili olduğunu vurgulaması ve aşağıda gördüğünüz tüm ITIL süreçlerinde IT sürekliliği için yapılması gereken işleri sıralamasıdır. IT’nin günlük işlerini ve her durumu düşünerek planladığı IT sürekliliğinin, bir değişiklik ve olay yönetimi sürecinden bağımsız olduğu düşünülemez.

IT süreçleriyle tüm ilişkileri ortaya koyacak rehber maddeler sıralayan bu standart aşağıdaki zamana bağlı akışta sırasıyla olayı öngörüp planlamayı, sonra olası durumda olayı tespit etmeyi ve tespit edilen olayın sonuçlarını yorumlayarak planlanların  ne zaman devreye alınacağını göstermektedir.

 

2 günlük bir eğitimle stadartın detaylarındaki önemi ve eğitmenimizin tecrübelerindeki kritik olayları anlamaya çalıştık. Standart ücretli satıldığı için paylaşamıyorum. Eğitim sonrasında üzerinde çalışacağım İş Sürekliliği ve BS (IT) sürekliliği süreçlerindeki tecrübemi paylaşmaya çalışacağım.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: