Agile mı Olur acaba Banka PMO?

29 Oca

Agile konusunda yaptığım araştırmalar, okuduğum kaynaklar ve dinlediğim uzmanlar sonucunda artık olaya kendi etki ve ilgi alanım çerçevesinden bakmaya başladım.
​Agile’ın söylemlerinin isabet ettiği güven, kalite, hız ve çeviklik kavramları gerçek anlamda mevcut banka proje yönetim süreçlerinde sorun olarak zaten karşımıza çıkıyor. ​Fakat burada sorunlara çözüm gözüyle bakarak yeni söylemler geliştirmenin dışında mevcut duruma, ihtiyaçlara, zorunluklara ve stratejiye uygun agile yöntemi uygulamak gerektiği yaşanılan tecrübeler incelendiğinde görülebiliyor.

​Agile’ın sunduğu süreç modeli, kuralları ve kültürü gerekli imkanların sağlanması durumunda uygulanabilir ve karşılığı da alınabilir görülüyor. Bankalardaki proje yönetim süreci düşünüldüğünde projelerin planlanmasının, risklerinin belirlenmesinin ve tedariklerle ilgili planlamanın yapılmasının ve tüm bunların belirli bir disiplin içinde yönetilerek raporlanmasının çok önemli olduğu görülüyor. Bu hem yaşanan tecrübelerle hem de yaşanmış tecrübelerle oluşturulmuş dış mevzuat düzenlemeleriyle zorunlu olarak uygulanmaktadır. ​Bu nedenle Yorumlarla farklılaşmamış bir scrum iş modeli uygulanmaya çalışıldığı zaman bir banka içerisinde proje yönetim sürecinde çözümüne ihtiyaç duyulacak konular aşağıdaki gibidir:

​Agile portföy yönetimi:

Konu ile ilgili olarak bazı yazılı ve farklı çalışmalar olsa da agile çalışma yöntemi tüm projelere çok kısa zamanda uygulanamayacağından mevcut portföy yönetiminin devam etmesi gerektiği önerilmektedir. Bu durum planlama ile gerçekleşen arasındaki farkı göze almayı gerektiriyor.

Risk, tedarik ve maliyet yönetimi konusu:

Agile yöntemler geliştirme çalışmalarına odaklandığından alışılmış proje yönetim uzmanlık alanlarını kapsamına almamaktadır. Kurulacak yeni düzende bu çalışmaların yapılması için bu tür sorumlulukları üstlenecek pasif bir proje yöneticisine ihtiyaç duyulmaktadır. Disiplin olarak da pmbok gibi bir kılavuz rehber alınmaya devam edilecektir.

SDLC süreci aşamaları olarak dokümantasyona çok ağırlık verilmemesi konusu:

Agile, geliştirme ve üretim odaklı olduğu için yapılacak çalışmalarda iş planı ve zorunlu ve yararlı dokümantasyon için ekip üyelerine telkinde bulunmak gerekmektedir. Geliştirme sonrası da olsa yaşanan örneklerde bu işlerin eski süreçlerde olduğu gibi hazırlandığı görülmektedir.

Dış kaynak ağırlıklı proje yönetim konusu:

Agile, başarı için tüm ekip üyelerinin öngördüğü süreç modelinde hep bir arada ve aynı disiplinde çalışması gerektiğini vurguluyor. Bu nedenle uzmanlar, dış kaynaklı işlerin ya paket iş teslim alma modeliyle yürütülmesini ya da outsource firmanın personelinin agile takım içinde çalışması gerektiğini vurguluyorlar. Yine bu doğrultuda teslim edilecek ürünün kapsamı net olmadığından anahtar teslim çalışma modelinin agile sürecine uymayacağı da dile getiriliyor.

Dedike kaynak kullanım konusu:

Başarı için uzmanlar, takım üyelerinin dedike olarak tüm mesailerini o proje için harcamaları gerektiğini söylüyorlar. Ekip üyelerinin günlük mesaileri oranlara ayrılarak da bu çalışma gerçekleştirilebilse de başarı için riskli bir çözüm olduğu ifade ediliyor.

​Öğrendiğimiz ve duyduğumuz kadarıyla Akbank, ING, AVEA, TURKCELL gibi kurumlar uygun gördükleri bazı projelerinde agile yöntemleri bir süredir uyguluyormuş. ​Zaten yukardaki detaylar ve alternatif çözümler de bu kurumlarda geliştirilmiş süreçlerin sonucu olarak anlatılmaktadır.

​Daha detaylı ve sağlıklı bir analiz yapabilmek için 2 günlük bir agile scrum foundation eğitimi almak gerektiğini de düşünerek bir bankada özellikle kapsamı belirsiz yeni ürün projelerinde uygulanabilecek bir agile için görüşlerimse şu şekilde:

​-Scrum Masterlar ya pyo kadrosundan ya da bt içerisindeki tecrübeli personel arasından olmalıdır.

-​Product Owner mevcut proje müşterisi rolü olarak görülse bile bu kişilerin hızlı karar alabilmesi için yetkilerinin artırılması veya yöneticiler arasından seçilmesi gerekmektedir.

​-Agile yöntem en az %80 seviyelerinde iç kaynakla geliştirilecek ve dış kaynak kullanımı agile yöntemlere uygun olabilecek projelerde uygulanmalıdır.

​-Proje süresi tahmini veya hedef bitiş tarihine göre projenin süresi 6 ay ile 8 ay arasında olmalıdır.

​-Yukarda belirttiğim gibi diğer proje yönetim faliyetlerini gerçekleştirecek kişi; scrum master pyo içindense yine scrum master olur veya scrum master pyo içinden değilse iş yükü açısından pyo py içerisinden atanmalıdır.

​-Agile eğitimini tüm ilgililerin alması ve kültürün oturması için bu hareketin üst yönetim tarafından desteklenmesi gerekmektedir.

​-Yapılacak projelerde agile uygulanmasını hem bt biriminin hem de iş biriminin kabul etmesi, tarafların bir birine güvenmesi ve bu işe dedike olmayı kabul etmesi gerekmektedir.

​Sonuç olarak şimdilik agile bir banka pmo biraz uzak görünse de agile’ın uygulanarak projelerde başarı yüzdesinin artırılabileceğini düşünmek çok da yanlış görünmüyor.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: