Proje Yönetimi ve Değişim

8 Ağu

Gün geçmiyor ki yeni bir şeyler keşfedilip kullanıma çıkarılmasın. Her an her saniye piyasaya yeni bir ürün veya hizmet sunuluyor. Cep telefonları daha eskimeden yeni modelleri alınıyor. Bankalar sürekli daha farklı ve daha önce hiç ihtiyacını hissetmemiş olabildiğimiz daha iyi hizmetleri seçenek olarak müşterilerine veriyor. Kullanıcı dostu ürünler birbiri ardı sıra ortaya çıkıyor. Bir marka yeni bir ürün piyasaya çıkarınca diğer markalar kısa bir süre içinde benzer ürünleri daha farklı koşullarda pazara çıkarıyor.

Ortada ciddi bir yarış var. Firmalar, organizasyonlar, örgütler bu yarışa katılmak zorunda, çünkü katılmazsan yanarsın. Tom Peter bunu daha da ileri götürüp “Change or die” diyor.Amaç ne olursa olsun; karı arttırmak, daha iyi hizmet vermek, ürün/hizmet kalitesini arttırmak, rakipleri geride bırakmak, performansı arttırmak, organizasyondaki problemleri çözmek, belirli bir noktaya ulaşmak, ayakta kalmak… bunların hepsi şimdiye kadar yapmakta olduğu şeyleri amaca uygun olarak değiştirmeyi gerekli kılıyor. Donmuş kalıplardan kurtulup yeni ve işe yarayan bir yöntem bulup bunu uygulamak gerekiyor.

Kalıplardan kurtulmak kolay değil, en başta değişim ihtiyacının farkına varılmasını gerektiriyor. Proje Yönetimi de sürekli bir gelişim içerisinde. Henry Gantt 1915’de proje yönetimi üzerine çalıştı ve zaman çizelgeleri oluşturdu. Oluşturduğu çizelge Gantt Şeması olarak anılmaktadır. İkinci dünya savaşının tetiklemesi ile araştırma ve geliştirme büyük hız kazandı. Normandiya çıkarması, Manhattan Projesinde kullanılan proje yönetim teknikleri daha sonra da kullanılmaya ve geliştirilmeye başlandı. PERT (Project Evaluation and Review Technique) 1957 yılında Amerikan Donanması tarafından bulundu. NASA 1962 yılında yayınladığı PERT/COST dokümanında ilk kez İş Kırılım Yapısı (Work Breakdown Structure) ını tanımladı.Project Management Institute (PMI) 1987 yılında bu tekniklerin gelişmesini sivil organizasyonlarda da kullanılmak üzere dokümante etti. Yine 1980’lerde kişisel bilgisayarlar gelişmiş karmaşık Gantt Şemaları oluşturma kabiliyeti kazandığında birçok proje yöneticisi tarafından kullanılmaya başlandı. Gantt şemaları 1990 lı yıllarda internetin ilerlemesi ile web tabanlı uygulamalarda ana özellikler arasına girdi.

2000 lerde Proje Yönetimi mesleği standartlaşma ve belgelendirme aşamalarına geçti. Başarısız projelerin neden olduğu kayıplar azımsanamayacak kadar fazla. Değişen teknolojik ortamda, iş yöntemlerinin de değişmesi, global projelerin oluşması, bilgi paylaşımının öneminin anlaşılması ile beraber PMI sayesinde Proje Yönetimi Teknikleri ve Proje Yönetimi Mesleği sürekli bir gelişim içerisinde. Aynı hatalar tekrarlanmak istenmiyor, başka bir şirkette, başka bir projede ve Dünya nın başka bir yerinde olsa da aynı başarılar benzer yöntemlerle yakalanmak isteniyor.Değişen iş ortamında projeleri yönetmek için denenmiş ve araştırılmış en iyi yöntemleri bulup dünya ile paylaşan Project Management Institute (PMI) da değişim ve gelişim gerekliliğinin farkında ve proje yönetimini daha ileriye götürmek, daha başarılı teknikleri bulmak ve paylaşmak üzere sürekli bir çalışma içerisinde. Dünyanın dört bir yanından üyelerini organize ediyor ve bir fikir paylaşımı çerçevesinde bir araya getirip değişimi belirliyor. Buna göre Project Management Book of Knowledge (PMBOK) dördüncü sayısına gelen geri dönüşler ve geliştirme çalışmalarının sonucunda beşinci baskısı çıktı. Aynı şekilde The Standard for Portfolio Management ve The Standard for Program Management üçüncü baskıları PMI üyeleri ile 2013’de buluştu.PMI-Tr proje yönetimi mesleğine ait ilerlemeleri, yeni ve başarılı uygulamaların anlatıldığı kişisel ve organizasyonel gelişim aktiviteleri ve organizasyonları düzenleyerek dünya çapındaki değişimi Türkiye’ deki PMI üyeleri ile paylaşmaktadır.

Derya MİLNER 

Kaynaklar

Haugan, Gregory T., The Work Breakdown Structure in Government Contracting, Management Concepts, 2003Fleming, Quentin W., Joel M. Koppelman “Earned Value Project Management” CROSSTALK: The Journal of Defense Software Engineering July 1998, p 20DOD and NASA Guide, PERT/COST System Design, June 1962Morris,Peter W G “The Management of Projects”, 1994

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: