Proje Yönetiminde Kalite Yönetimi

21 Ağu

Çoğu kişi kalite yönetimini hayata geçirilmesi en zor proje yönetim süreçlerinden biri olarak görür. Bunun nedeni kaliteyi tanımlamanın zorluğundadır ve bir kalite yönetimi sizin kalitenin durumunu denetlemeniz için kalite metrikleri toplamanızı gerektirir.

Aşağıdaki adımları izleyerek kalite yönetim süreciniz için bir çatı yaratabilirsiniz;

·  Bir Kalite Yönetim Planı yaratın. 

Kalite Yönetim Planınızı oluşturun ve ana teslimatlarınızı, tamamlanma durumunu ve hatasızlık kriterlerini, kalite kontrol aktivitelerini ve kalite güvence aktivitelerinizi tanımlayın. Kalite Yönetim Planı aynı zamanda müşterinizin kalite gereksinimlerini karşıladığınızdan nasıl emin olacağınızı da tanımlamalıdır. Kaliteli ürünler üretebilmenizi garantilemek için hangi faaliyetlerin yapılacağını tanımlayacağınız yer de Kalite Yönetim Planıdır.

·  Müşterinizin kalite için gereksinimlerini belirleyin.

Kalite için müşterinizin gereksinimlerini belirlemek için müşteriniz ile çalışın. Üst düzeyde bu gereksinimler projenizin tanımlama süreçlerinde çıkarılmış olabilir. Detay gereksinimler için müşteriniz ile yapacağınız gereksinim toplama aktivitelerinde kalite gereksinimlerini de belirleyebilirsiniz.

·  Kalite gereksinimlerinin karşılandığını doğrulamak için ölçümler belirleyin. 

Tesmilatlarınızın kalite gereksinimlerini ne kadar karşıladığını ölçmek için kalite gereksinimlerinde belirlediğiniz hedefler ölçümlerinizin metriklerini toplamalısınız. Proje yöneticisi zaten temel zaman ve maliyet metriklerini çoğu zaman toplamaktadır. Kaliteyle ilgili metrikleriniz ise biraz daha detaylı olacaktır. Burada hem proje yönetim süreciniz ile ilgili hem de teslimatlarınız ile ilgili metrikler toplamanız gerekecektir.

·  Kalite kontrol aktiviteleri gerçekleştirin. 

Kalite kontrol, üretilen ürün ve/veya hizmetinizin belirlenen kalite gereksinimlerini karşıladığını denetlemek için yapılır. Denetleme veya inceleme olarak da adlandırılabilir. Projeniz süresince teslimatların çıktığı her noktada kalite kontrol faaliyetleri yapıldığından emin olun.

·  Kalite güvence aktiviteleri gerçekleştirin. 

Kalite güvence, projede istenen teslimatların hazırlanma sürecindeki aktiviteleri belirtir. Önleyici faaliyetler olarak da adlandırılabilir. Hazırlık sürecinde kalite hedefini tutturmak için dikkat edilecek noktaları belirleyip önleyici faaliyetleri sürece katmanız sonuçta kalite hedefinde teslimatlar çıkarmanızı sağlayacaktır.

·  Teslimatların kalitesini sürekli gözlemleyin ve denetleyin.

Teslimatlarınızın kalitesini sürekli olarak gözlemlemeniz gerekmektedir. Kalite problemleri tespit ettiğiniz zaman, nedeni bulacak bir süreç oluşturun ve hazırlanma sürecinde iyileştirmeler yapın.

Kaynak: Proje Eğitim Merkezi
http://www.projeegitimmerkezi.com

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: