KALİTE YÖNETİM PLANININ 7 ÖZELLİĞİ

9 Eyl

Kalite Yönetim Planı, müşterinizin kalite beklentilerini karşılayacağınızdan nasıl emin olacağınızı tarifler. Kaliteli teslimatların oluşturulabilmesi için devreye alınacak süreç ve aktivitelerin tanımlandığı yer olacaktır. Kalite Yönetim Planı aynı zamanda teslimatlarınızın ne zaman tam ve doğru olacağını da anlamanıza yardımcı olur.Kalite Yönetim Planı oluşturulduğunda gerçek kalite gereksinimleriniz belli olmayabilir, ama siz bu gereksinimleri ortaya çıkaracak ve onların karşılandığından emin olmanızı sağlayacak süreç ve teknikleri tanımlayabilirsiniz.

Kalite Yönetim Planında ayrıca şu bilgiler bulunabilir;

·  Rol ve sorumluluklar.

Kaliteyle ilgili farklı rolleri tanımlayabilirsiniz. Proje yöneticisi genel sorumluluğu üstlenmiş olabilir ama ona yardımcı olacak farklı rolleriniz olabilir. Bu roller kalite denetçiliği, dış test uzmanı, kalite kontrol gibi roller olabilir.

·  Doğru ve eksiksiz olma koşulları.

Kabul kriterleri de diyebileceğimiz bu kriterlerin amacı, müşterinizin bir ürüne tamam diyebilmesi için neler yapılması gerektiğiniz belirler. Bu sayede siz bu kriterleri yerine getirdiğiniz zaman müşterinizin tatmin olacağını varsayar ve sürprizlerle karşılaşmazsınız.

·  Kalite gereksinimleri analizi süreci.

Müşterinizin kalite gereksinimlerini nasıl ortaya çıkaracağınızı ve nasıl doğrulayacağınızı tarif edin. Bu süreç genelde gereksinim analizi sürecinin bir parçasıdır.

·  Kalite güvence faaliyetleri.

Kalite güvence faaliyetleri, müşterinizin kalite beklentilerini karşıladığınızdan emin olmak için uymanız gereken süreçleri tanımlar. Temel kalite güvence faaliyet ve süreçlerini tanımlayın.

·  Kalite kontrol faaliyetleri.

Kalite kontrol faaliyetleri, teslimatların oluşturulduğu her noktada, teslimatların müşterinizin kalite hedeflerine uygun olup olmadığını denetleme faaliyetlerinizdir. Projede Temel kalite kontrol faaliyetlerini burada tanımlayın.

·  Kalite standartları.

Projenizde uymayı taahhüt ettiğiniz kalite standartlarını burada tanımlayın

·  Kalite araçları.

Projenizde kaliteyle ilgili kullanacağınız tüm araçları burada tanımlayın.

Kalite Yönetim Planı müşterinizin kaliteyle ilgili gereksinimlerini nasıl anlayacağınızı ve nasıl gerçekleştireceğinizi en baştan düşündüğünüz plandır. Bu plan projeniz başladığında size kaliteyi nasıl yöneteceğiniz konusunda rehberlik sağlayacaktır.

Kaynak: Proje Eğitim Merkezi

http://www.projeegitimmerkezi.com

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: