Proje Maliyet Yönetimi

30 Eyl

Proje maliyet yönetimi, projenin onaylanan bütçe çerçevesinde tamamlanabilmesi için maliyetlerin tahminine, bütçelenmesine ve kontrolüne yönelik süreçleri içerir.

1. Maliyetlerin Tahmin Edilmesi: Proje aktivitelerini tamamlamak için gerekli parasal kaynaklar için bir tahmin geliştirme sürecidir. Maliyetleri tahmin etme süreci her bir aktivite maliyetinin kesin olarak ne kadar olacağını bulmak anlamına gelir. Nu nedenle her aktivite için zaman, malzeme maliyeti ve belirlenebilen diğer faktörler üzerinden bir tahmin yapılır.

• Aktivite Maliyet Tahminleri: Aktivite Maliyet tahminleri proje çalışmalarını tamamlamak için gerekli olası maliyetlerin niceliksel değerlendirmeleridir. Maliyet tahminleri özet şeklinde ya da ayrıntılı olarak sunulabilir. Aktivite maliyet tahminine uygulanan tüm kaynaklar için maliyetler tahmin edilebilir. Bunlardan bazıları doğrudan işgücü malzemeleri, teçhizat hizmetleri, bilgi teknolojisi ve enflasyon indirimi ya da bir beklenmedik durum maliyet yedeği gibi özel kategorilerdir.

2. Bütçenin Belirlenmesi: Onaylanmış bir maliyet temel çizgisi belirlemek üzere her bir aktivitenin ya da çalışma paketinin tahmini maliyetlerinin bir araya getirilmesi sürecidir. Bu süreçte tüm tahminler toplanır ve temel çizgi oluşturulur. Temel çizgi oluşturulduktan sonra gelecekteki bütün harcamalar temel çizgiyle karşılaştırılır.

• Maliyet Performansı Temel Çizgisi: Maliyet performansı temel çizgisi projenin toplam maliyet performansını ölçmek, izlemek ve kontrol etmek için kullanılan onaylanmış zaman fazlı planlanan bütçedir.

3. Maliyetlerin Kontrolü: Proje bütçesini güncellemek üzere projenin durumunun izlenmesi ve maliyet temel çizgisindeki değişikliklerin yönetilmesi sürecidir. Bu süreçte gerçekleşen maliyetler bütçeyle karşılaştırılır ve ayarlama yapılmasına gerek olup olmadığı kararlaştırılır.

Bu süreçler birbirleriyle ve diğer bilgi alanlarındaki süreçlerle etkileşim halindedir. Her süreç, projenin ihtiyaçlarına bağlı olarak bir ya da birkaç kişinin çalışmasını gerektirebilir. Her süreç her projede en az bir kez gerçekleştirilir ve proje fazlara ayrılıyorsa bir ya da birkaç fazda gerçekleştirilebilir. Süreçler burada iyi tanımlanmış arayüzleri olan ayrı ayrı bileşenler şeklinde sunulmakla birlikte uygulamada burada ayrıntılı olarak açıklanmayan şekillerde iç içe geçer ve etkileşirler.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: