Proje İnsan Kaynakları Yönetimi

24 Eki

Proje insan kaynakları yönetimi, proje ekibinin organize edilmesine, yönetilmesine ve yönlendirilmesine yönelik süreçleri içerir. Proje ekibi, projenin tamamlanması amacıyla rol ve sorumluluklar üstlenmiş kişilerden oluşur. Proje ilerledikçe proje ekibi üyelerinin türü ve sayısı sık sık değişebilir. Proje ekibi üyeleri proje personeli olarak da adlandırılabilir. Proje ekibi üyelerine özel roller ve sorumluluklar atanırken, tüm ekip üyelerinin proje planlamasına ve karar alma sürecine katılmaları yararlı olabilir. Ekip üyelerinin projeye erken bir aşamada dahil olmaları ve katılmaları planlama sürecinde daha fazla uzmanlık bilgisine sahip olmalarını ve projeye daha çok bağlılık duymalarını sağlayabilir.
1. İnsan Kaynakları Planının Geliştirilmesi: Projeye ait rollerin sorumlulukların gerekli becerilerin ve raporlama ilişkilerinin belirlenmesi ve belgelenmesi personel yönetim planının geliştirilmesi sürecidir.
• İnsan Kaynakları Planı: Proje yönetim planının bir parçası olan insan kaynakları planı, proje insan kaynaklarının nasıl tanımlanacağı görevlendirileceği, yönetileceği, kontrol edileceği ve sonuçta görevlere nasıl son verileceği konularında tol gösterici niteliktedir.
2. Proje Ekibinin Oluşturulması: insan kaynağının kullanılabilirliğinin doğrulanması ve proje rollerini yerine getirecek ekibin kurulması sürecidir.
• Proje Personeli Atamaları: Bu atamalarla ilgili dokümantasyonun içinde, proje ekibi rehberi, ekip üyelerine gönderilen belgeler ve proje yönetimi planının başka bölümlerine, örneğin proje organizasyon şemalarına ve zaman çizelgelerine girilen adlar yer alabilir.
• Kaynak Takvimleri: Kaynak Takvimlerinde her bir proje ekibi üyesinin proje için çalışabileceği zaman dilimleri belgelenir. Güvenilir bir zaman çizelgesi oluşturmak her bir üyenin zaman çizelgesiyle ilgili çatışmalarını, örneğin izin zamanlarını ve diğer projelerle ilgili çalışmalarını çok iyi bilerek ekip üyelerinin mevcut olduğu zaman dilimlerin, doğru bir şekilde belgelemeye bağlıdır.
3. Proje Ekibinin Geliştirilmesi: Proje performansını artırmak amacıyla yetkinliklerin ekip etkileşiminin ve genel ekip ortamının iyileştirilmesi sürecidir.
4. Proje Ekibinin Yönetilmesi: Proje performansını optimize etmek amacıyla ekip üyelerinin performanslarının izlenmesi geribildirim sağlanması sorunların çözülmesi ve değişikliklerin yönetilmesi sürecidir.

Proje yönetim ekibi proje ekibinin bir alt kümesidir ve çeşitli proje fazlarının başlatılması planlanması yürütülmesi izlenmesi kontrol edilmesi ve kapatılması gibi proje yönetimi ve liderliği aktivitelerinden sorumludur. Bu gruba, çekirdek ekip, üst düzey ekip ya da liderlik ekibi de denilebilir. Küçük projelerde proje yönetimi sorumlulukları ekibin tamamı arasında paylaştırılabilir ya da tamamen proje yöneticisi tarafından üstlenilebilir. Proje sponsoru proje yönetim ekibiyle birlikte çalışır ve genellikle projenin finansmanı, kapsamın netleştirilmesi, ilerlemenin izlenmesi ve başkalarının üzerinde projenin yararına olacak şekilde etki oluşturması gibi konularda yardımcı olur.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: