Proje Risk Yönetimi

24 Eki

Proje risk yönetimi bir projede risk yönetiminin planlanması, belirlenmesi, analizi, yanıtların planlanması, izlenmesi ve kontrol edilmesi süreçlerini içerir. Proje risk yönetiminin hedefleri projede olumlu olayların olasılığını ve etkilerini artırmak, olumsuz olayların olasılığını ve etkilerini azaltmaktır.
1. Risk Yönetiminin Planlanması: bir proje için risk yönetimi aktivitelerinin nasıl yürütüleceğini tanımlama sürecidir.
• Risk Yönetim Planı: Risk Yönetimi Planında projede risk yönetiminin nasıl yapılandırılacağı ve gerçekleştirileceği açıklanır. Bu plan, proje yönetimi planının bir alt kümesi haline gelir.
2. Risklerin Tanımlanması: hangi risklerin projeyi etkileyebileceğini belirleme ve bunların özelliklerini belgeleme sürecidir.
• Risk Listesi: Risk listesine ilk olarak risklerin tanımlanması sürecinin ana çıktıları da risk listesine işlenir. Ve risk listesinin içerdiği bilgi düzeyi ve türü zaman içerisinde artar. Risk listesinin hazırlanması risklerin tanımlanması sürecinde aşağıdaki bilgilerin girilmesiyle başlar ve daha sonra risk listesi diğer proje yönetimi ve proje risk yönetimi süreçlerine de açılır.
-Tanımlanan risklerin listesi. Tanımlanan riskler makul olduğu ölçüde ayrıntılı bir şekilde açıklanmalıdır.
– Potansiyel yanıtların listesi. Bir riske verilebilecek potansiyel yanıtlar, bazen risklerin tanımlanması sürecinde tanımlanabilir.
3. Niteliksel Risk Analizinin Yapılması: Risklerin gerçekleşme olasılıklarını ve olası etkilerini değerlendirerek ve birleştirerek daha ayrıntılı bir analiz ya da eylem için riskleri önceliklendirme sürecidir.
4. Niceliksel Risk Analizin Yapılması: Tanımlanan risklerin genel proje hedefleri üzerindeki etkisini sayısal olarak analiz etme sürecidir.
5. Risk Yanıtlarının Planlanması: Fırsatları çoğaltmaya ve proje hedeflerinin karşı karşıya olduğu tehditleri azaltmaya yönelik seçenekleri ve eylemleri geliştirme sürecidir.
6. Risklerin İzlenmesi ve Kontrol Edilmesi: Proje boyunca risk yanıt planlarının uygulanması, saptanan risklerin izlenmesi, artık risklerin izlenmesi, yeni risklerin saptanması ve risk süreci etkinliğinin değerlendirilmesi sürecidir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: