ISO 21500 – Proje Yönetimi Kılavuzu

17 Ara

ISO (International Organization for Standardization), dünyanın en büyük gönüllü uluslararası standart geliştiricisidir.
Uluslararası Standartlar, sanayiyi daha etkin ve verimli hale getirmeye yönelik olarak ürün, hizmet ve iyi uygulamalar için en iyi özellikleri sağlar. Uluslararası ticaretin önündeki engelleri yıkmaya yardımcı olmak için küresel uzlaşma yoluyla geliştirilir.ISO 21500 standardının tarihine kısaca bakalım.
Böylece bu standardın nasıl oluştuğu hakkında bilgi sahibi olabiliriz.İngiltere’nin teklifiyle ISO tarafından, ISO 21500 uluslararası standardının geliştirilmesine Ekim 2007 tarihinde başlandı.

BSI British Standards, ISO 21500’ü geliştirmek için kurulan yeni bir proje komitesine (ISO/PC 236) Londra’daki açılış toplantısında ev sahipliği yaptı. Bu toplantıya, dünyanın dört bir yanından 50’den fazla delege katıldı. Toplantının amacı, temel ilkeleri belirlemek, proje yönetiminde iyi uygulamaları neyin teşkil ettiğini açıklamak ve genel rehberlik sağlamaktı.ISO 21500 mevcut standartlar ile uyumlu olarak ulusal düzeyde çalışması planlanmıştı.

Her sektördeki tüm organizasyonlara uygulanabilir olması, proje yönetimine yeni katılanlar veya daha fazla deneyimli uygulayıcılar için ise bir hatırlatıcı olarak tasarlanması amaçlanmıştı.Aşağıda belirtilen 20 ülkenin ulusal standartlar enstitüleri tarafından seçilen uzmanlardan oluşan heyetler ve gözlemci statüsüne sahip üç ülke ile çalışmalara başlandı.

Katılımcı Ülkeler: Avusturalya (SA), Avusturya (ON), Belçika (NBN), Brezilya (ABNT), Kanada (SCC), Finlandiya (SFS), Fransa (AFNOR), Almanya (DIN), Gana (GSB), Hindistan (BIS), İsrail (SII), Japonya (JISC), Hollanda (NEN), Norveç (SN), Portekiz (IPQ), Güney Afrika (SABS), İspanya (AENOR), İsveç (SIS), Birleşmiş Krallık (BSI), ABD (ANSI)Gözlemci Ülkeler: İrlanda (NSAI), Pakistan (PSQCA) ve Romanya (ASRO)Artı parantez içinde söylemeden geçemeyeceğim.

Görüldüğü üzere maalesef ülkemiz, ISO 21500 Proje Yönetimi Kılavuzu’nun geliştirilmesinde temsil edilmemiştir. Proje yönetimine olan ilginin artmasıyla beraber, gelecekte ülkemizi proje yönetimini en iyi uygulayanlar ve geliştiriciler arasında görmeyi ümit ediyoruz.ISO 21500 standardını geliştirmekle görevli proje komitesi üç gruptan oluşmuştu.
Bunlar sırasıyla;Terminoloji Grubu ANSI (ABD) tarafından organize edildiSüreçler Grubu DIN (Almanya) ve sekretaryası ANSI (ABD) tarafından,Bilgilendirici Rehberlik Grubu ise BSI (İngiltere) ve sekretaryası ANSI (ABD) tarafından organize edilmiştir.Bu komitenin sekreterliği Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü (ANSI) tarafından, başkanlığı ise Birleşik Krallık ’tan (İngiltere) Dr. Jim Gordon tarafından yürütülerek, ISO 21500:2012 Proje Yönetim Kılavuzu 3 Eylül 2012 tarihinde 36 sayfa olarak yayımlanmıştır.

Sonuç olarak, son yıllarda dünya çapında sektöre özel standartların gelişmesiyle beraber, küresel proje yönetimi prensip ve prosedürlerini kapsayan bir standart mevcut değildi.

Ayrıca, bu özel standartlar ortak kelime diline de sahip değildi. Yani bir terimin karşılığı sektöre göre farklı algılanabiliyordu.Bu problemleri ortadan kaldırmak için Uluslararası Standartlar Organizasyonu (ISO), yeni bir standart olan ISO 21500 Proje Yönetim Kılavuzu’nu geliştirme çalışmalarına 2007 yılında başladı ve 2012 yılında yayımladı.

Geliştirilen bu standart proje yönetimi uzmanları için bir referans noktası olacak ve proje yönetimi alanında ortak bir platform sağlayacaktır. Bunlara ek olarak, mevcut ve gelecekteki standartlara yönelik süreçler, kelime dili ve prensiplerin uyumluluğu ve bilgi transferini de kolaylaştıracaktır.

YAŞAR KELEŞ, MBA, PMP

PMI TURKEY CHAPTER -Aralık 2013 Aylık Bülteni

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: