PMI Yetenek Üçgeni Nedir?

13 Nis

TTPMI tarafından yapılan araştırmalara göre teknik beceriler artık karmaşık projelerin yönetiminde yeterli olmuyor. Bu nedenle şirketler de ek olarak liderlik ve iş zekası becerilerinin proje başarısına katkısı olduğunu düşünerek bu konuda çalışmalar yürütüyor.

Bu nedenle bu arayışlar ve gerekliliklerle ortaya konan PMI Yetenek Üçgeni ideal beceri seti olarak; Teknik Proje Yönetimi, Liderlik ve Stratejik ve İş Yönetimi Tecrübesinin kombinasyonunu ifade etmektedir.

Burada amaçlanan; Başarı elde edebilmek için mesleki gelişim anlamında ilgi alanlarına odaklanmak ve yeni teknik konularda bilgi seviyesinin artırılmasıdır.

Yapılan bir araştırmaya göre (PMI) Katılımcı kurumların %66’sı Teknik Proje Yönetiminin bulması en zor yetenek olduğunu, katılımcıların %90’ından fazlasının Teknik Proje Yönetimi ve Stratejik ve İş Yönetimi becerilerinin öğrenilebilir olduğunu, katılımcılardan sadece %66’sı Liderlik becerisinin öğrenilebilir olduğunu ve katılımcıların %66’sı liderlik becerisinin proje yönetimi başarısı açısından çok önemli olduğunu ifade etmiştir. Hangi becerilerin ne oranda proje başarısını etkilediği ve hangi becerilerin nasıl geliştirilebileceği ile ilgili çalışmalar da sürekli tekrarlanmaktadır.

Teknik Proje Yönetimi becerisini; PMBOK içeriğinde bulunan, proje yönetim sürecinde ne yapmamız gerektiği bilgisi veren alt süreçlerin araç ve tekniklerini iyi bilmek ve kullanmak olarak nitelendirebiliriz. EVM, RM ve Agile Scrum burada önemli diyebiliriz.

Liderlik becerisini; Müzakere, Çatışma Yönetimi, Motivasyon, Geri Bildirim, Karar Verme, Problem Çözme, Değişiklik Yönetimi, Etik İlkeler (PMBOK Sayfa 513) olarak söyleyebiliriz.

Stratejik ve İş Yönetimi becerisini; İş Sezgisi, Stratejik Planlama, Finans, İş Çevikliği, Paydaş yönetimi olarak ifade edebiliriz.

PMBOK6 da hem yetenek üçgeninin detaylı anlatılması hem de süreçlerde nasıl kullanılacağı ile ilgili bilgi bulunması bekleniyor. Şu anki PMP Sertifika sınavlarında Kişiler arası İlişki Becerileri adı altında bu konulardan soru geldiği olsa da tam anlamıyla PMBOK içeriğiyle soruların en yakın 2018 yılı ilk çeyreğinde yenilenen sınavda olması bekleniyor. PMBOK 6’da bazı süreç eklemeleri, süreç yer değişiklikleri ve isim değişikliklikleri olduğu gibi Agile eklemeleri ve yetenek üçgeni bakış açısı olduğu da taslak üzerinde görüldü. Yine taslakta Standartlar ile Rehberin ayrı bölümlerde olduğu da görülmektedir.

Ayrıca PMBOK 6’dan önce de bilindiği gibi Sertifika Devamlılık Gereksinimleri Sistemindeki (CCRS) Puanlar(PDU) da bu üçgene göre düzenlenmişti ve sistem aşağıdaki gibi olmuştu.

PDU

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: