Microsoft Proje Yönetimi Sertifika Sınavları

14 Nis

Microsoft ürünleri olan Microsoft Project Client Uygulaması ve PPM(Project Portfolio Management) Server Uygulaması kapsamında Proje Yönetimi becerilerini ölçen aşağıdaki sertifika sınavları yapılmaktadır. Bu sınavlarda bu uygulamaların kabiliyetlerini bilme becerinizin yanı sıra uygulamayı doğru kullandığınızı öğrenmek adına proje yönetim süreçlerinde neyi nasıl yapacağınız becerisi de ölçülmektedir. Sınavlara ve sınav içeriklerine aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz. MCP(Microsoft Certified Professional) yani Sertifikalı Microsoft Profesyoneli ünvanı resmi olarak kalmasa da bu tip sınavı geçen kişilere halen MCP ID ve imkanları verildiği için sınavı geçen kişilere hala MCP diyebiliriz.

Sınavlardan 74-343 Nolu Microsoft Project sınavındaki tecrübemi paylaşmak isterim. Öncelikle sınav içeriğindeki soruların gerçekten uygulamanın neredeyse tüm özelliklerini yansıttığını söylemek isterim. Ayrıca bu sınavın gerçek hayatta çalışan Proje Yöneticileri için PMP sınavını tamamlayıcı bir özellikte olduğunu düşünüyorum. Sınav içeriğinde çok farklı soru tipleri var. Klasik olarak 4 ya da 5 seçenek arasından seçeceğiniz tek doğru cevap olan sorular yanında, çözüm için 2 veya 3 seçeneği seçmenizi isteyen sorular, yapılacak 3 veya 4 işlemi sırasıyla seçmenizi isteyen sorular, bir durum üzerinden yapılacak iki işlemi listeden seçtiren sorular ve metin içerisindeki ifadelerin doğruluğunu veya doğrusunu soran sorular da sınavda var. Bu nedenle teorik olarak sınava çalışmanın yanı sıra kesinlikle uygulama kullanma tecrübesinin ve PMI PMP sınav konu kapsamına hakimiyet de çoğu soruda işinizi kolaylaştırıyor. Sınava hazırlık için kesinlikle bu sınavda başarılı olmuş bir profesyonelden eğitim almanızı öneririm. Eğitimin detaylı ve uygulamalı olması ve sınava hazırlık ekseni olması önemli. Ayrıca internette dolaşan Dump Sınav soruları durumunun da bu sınavda karşıma çıkmadığını söylemek isterim. Bu nedenle bu sınava ayrı bir saygım olduğunu söylemek isterim.

Sınava microsoft.com/learning üzerindeki bağlantılardan kayıt olup, ücret ödüyorsunuz. Sınav merkezinde veya ev/ofis ortamında sınava girebiliyorsunuz. Ben ofis ortamında karşı taraftaki görevliye odanın her yerini kamerada gösterdiğim bir giriş ile sınav oldum.

70-348 Nolu PPM sınavı sonrası da tecrübelerimi buradan paylaşacağım. Ayrıca MCT sürecini de ayrı bir yazı ile paylaşacağım.

74-343 kodlu sınav, MS Project 2016 veya MS 2019 özelinde 31 Temmuzda PPM özelinde yenilenecek görünüyor.

Managing Projects with Microsoft Project sınavı İngilizce ve içeriği aşağıdaki gibi:

Managing Projects and Portfolios with Microsoft PPM sınavı İngilizce ve içeriği aşağıdaki gibi:

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: